Meşhur Tavacı Recep Usta

Meşhur Tavacı Recep Usta

Küçüklüğümden beri lezzetine hayran olduğum mekandır Meşhur Tavacı Recep Usta. Yaklaşık 20 yıl önce Ankara'da açılan ilk şubesinden bu güne lezzet kalitesini hiç bozmadığını bizzat tecrübe ettim.İlk şubesi Esat caddesinde yer alan Devrez'in tam çaprazında yer alıyordu. Hiç unutmam mahallede ve okulda “ yeni bir yer açılmış ayranı kasede veriyor ve kaşıkla içiyorsunuz” diye konuşur dururduk. Neyse gelelim günümüze, o zamandan bu zamana Recep Usta 9 adet şubeye ulaştı ve bunlardan 3’ü Ankara’da bulunuyor. Emek , Parkvadi ve Ümitköy. Bu 3 şubeye de daha önceden defalarca gittim anca bu sefer sizler için Parkvadi de ki şubesini ziyaret ettim. Mekan yuvarlak mimarisi ile yeşillikler içerisinde yer alıyor. Rezervasyon yaptırırken size önerim arka bahçesinden ayarlamanız, Dikmen vadisi eşliğinde yemeğinizi yiyebilirsiniz. Mekanda vale bulunuyor ancak karşısındaki otoparka kendinizde bırakıp ücret vermeyebilirsiniz. Ramazan ayında gidecekseniz vale trafiği epey fazla oluyor bir tık erken gitmekte fayda var.

Recep Usta Bahçesi

Recep Usta Bahçesi

Meşhur Tavacı Recep Usta Fiyatlar

Normal zamanda gittiğinizde 2 kişilik sac kavurma ve yanındaki gelenler 160 TL tutuyor. Ramazan ayında ise Fix menü 85 TL yapılmış. Diğer aylara göre 5 TL fark ile 2 farklı ana yemek denemiş oluyorsunuz. Yanında gelen mezeler tatlılar ise aynı oluyor. Menüden bahsetmek istiyorum

 

Başlangıç:

Mercimek çorbası, salata, ezme, ekşili içli köfte, çiğ köfte ve patlıcan dolması

recep usta iftarlık

Recep Usta

Meşhur tavacı recep usta

Ekşili köfte ve Patlıcan dolması

 

Ana yemek:

Sac kavurma, kaburga dolması, karışık kebap. 2 tanesini seçebiliyorsunuz.

Kaburga Dolması

Kaburga Dolması

 

İçecek:

Sınırsız ayran, kola fanta vb. , çay kahve.

Tatlı:

İrmik helvası ve Kadayıf

Recep Usta İrmik Helvası ve Kadayıf

Recep Usta İrmik Helvası ve Kadayıf

 

İlk başta gelen mercimek çorbasında et suyu kullanılmışı sanıyorum farklı bir güzellikte tadı vardı ancak suluydu.Sonradan gelecek lezzetlere odaklandığım için bu detaya çok takılmadım açıkca. Çiğ köftesi etten yapıldığı için ayrı bir lezzeti bulunuyor ama çok acılı değil. İçli köfte ve patlıcan dolması tam bir lezzet şöleni içinin kıyması baharatı gerçekten muhteşem diyebilirim. Normalde 1 er adet bırakıyorlar ancak talep ederseniz daha fazlada verebiliyorlar istemekten çekinmeyin?. Ana yemeklere gelecek olursak Kaburga dolması ve sac tavayı seçmenizi öneriyorum nede olsa başka yerlerde  karışık kebap yiyebilirsiniz ama bunları pek sanmıyorum. Kaburga dolması büyük bir sinide pilav ile servis ediliyor, size tavsiyem biraz müsriflik olacak ama pilava çok abanmayın derim aksi halde keyifli bir şekilde sac tavanızı yiyemezsiniz. Sac kavurması acılı ancak acı ile aranız olmasa bile bu lezzeti kaçırmayın derim nede olsa mekana adını veren lezzet. Tatlı olarak ise tabakta servis edilen altın gibi gelen irmik helvası bulunuyor gerçekten çok lezzetli ve kıvamlı bir tatlı. Aynı lezzeti emekte yer alan Çukurağa sofrası ve sitelerdeki Et-ye restoranında da bulabilirsiniz. Tatlının sonrasında ikram edilen Mırra sindirimi kolaylaştıran bir tür acı kahve. Burada dikkat etmeniz gereken husus. Sonuç olarak Ankara'nın en iddialı mekanlarından diyebiliriz. Şehir dışından gelen misafirlerinizi muhakkak buraya getirmenizi öneririm memnun kalacaklarından emin olabilirsiniz.

İletişim ve Rezervasyon için: 03124422945

 

No Comments Yet.

Leave a comment