Pirzolacı Yusuf Usta Çukurambar

Pirzolacı Yusuf Usta Çukurambar

Yaklaşık 10 ay önce Çukurambar caddesi üzerinde açılan Pirzolacı Yusuf Usta, benim gibi et severlere yeni tatlar sunuyor.Ankara'da yeni olabilir ama işletmecilik geçmişi Elazığ kenti Harput'taki ilk şubesine dayanıyor.Bu lezzetin yerli halkla buluşması neredeyse 15 yılı aşıyor. Mekana ismini verenlerden başlayalım.Yusuf Usta orijinal mekanın sağ olsun zahmet edip Ankara'ya gelmiş olan mimarlarından biri.Ve soslu pirzolaları mekanın en iddialı olduğu yemeklerinden biri...

Pirzolacı Yusuf Usta

Pirzolacı Yusuf Usta

Lezzetin en önemli noktası olan etleri günlük olarak Elazığ'dan geliyormuş. Şimdi beklentiniz yükseldi sanıyorum, aynı şekilde ben de garson arkadaşlardan dinlerken aynı hisleri hissetmiştim.Ama pirzolalarla aramdaki uzaklık açısından ben daha şanslıydım diye düşünüyorum 🙂 En baştan başlayalım.Otopark konusunda sorun yok çünkü mekanda vale hizmeti var.Arka sokaklara park etmeyecekseniz kesinlikle arabanızı valeye verin yoksa arabanız çekilebilir, güzel bir yemek yiyelim derken tepetaklak olmayın. Ben oradayken polislerin araçları çektiğine bizzat şahit olduğumdan uyarmak isterim. İçeriye girdiğim anda belirtmem gerekir ki garsonların ilgi ve alakası memnun etti.Bu mekan eskiden Tepenyaki olarak hizmet veriyordu.dolayısıyla oldukça ferah ve şık bir iç tasarımı vardı. Pirzolacı Yusuf Usta mekanın o havasını bozmadan çok doğru bir karar vermiş kanımca.Çok rahat , temiz ortamda kebabın tadına varmak ayrı bir zevk olacaktır.

Pirzolacı Yusuf Usta

Menü

Yemeklere gelirsek, seçim konusunda menüyü paylaşıyorum ancak garsonlar size yemek seçiminde yardımcı olacaktır. Meze olarak patlıcan söğürtme ve içli köfte istedik. Bayramın hemen dönüşü olduğu için içli köfteleri yokmuş maalesef deneyemedim. Patlıcan söğürtme ise közlenmiş patlıcanın bol tereyağlı ve özel soslu bir versiyonu, çok yumuşak bir kıvamı var denemenizi öneriyorum. Elazığ'dan gelen tereyağının tadını ve kokusunu doya doya alabileceğiniz bir lezzet. Garson arkadaş patlıcana metal değdirmeden ekmek ile yememiz konusunda bizi uyardı, açlıktan nedenini sormayı unuttum. Ziyaretinizde siz sorabilirsiniz ve yanıtı sayfanın altında yorum olarak yazabilirsiniz:). İkram olarak gelen ezme alıştığımız domatesli kırmızı rengin aksine yeşildi içindeki malzemeler pelte kıvamında değil diriydi, tadı ise çok güzeldi. Salata olarak gavurdağı almanızı tavsiye ederim.

Pirzolacı Yusuf Usta

Pirzolacı Yusuf Usta

 

Pirzolacı Yusuf Usta

Pirzolacı Yusuf Usta Special

Evveet gelelim ana yemeklere. Resimde görüldüğü üzere 4 çeşit et denedim. Lezzet konusunda beklentim sonrasında tamamen ters köşeye yattım diyebilirim. Kesin bir şekilde size önerim tabakta ortada yer alan Soslu Filetodur.(Dostlar arasında kendisine kısaca soslu denir) Hem sosun lezzeti hemde etin lezzeti üst seviyedeydi. Bana kalırsa popüler olan pirzolası güzel ama abartılacak bir yönü yok. Harput kebap da fena değildi, kenarlarda tavuğa benzeyen etler. Adana kebabı, garson un bizim yerimize lavaşı soslayarak dürüm yapıp servis etmesine rağmen üzülerek söylüyorum ki güzel değildi. Adanayı et severlere tavsiye etmiyorum, kıymalı pide içi gibi tadı vardı, bizi kesmez efendim. Merak ettiğim diğer bir lezzet ise tereyağlı bonfile oldu. Garson arkadaş dürüst davranarak bugün bonfile vermesem daha memnun kalırsınız dediği için başka bir sefere bıraktım. Belirttiğim üzere burada Soslu Fileto yemeden çıkmamalısınız. Tatlı olarak tek seçenek var ancak bayram nedeniyle tatlıları gelmemiş dolayısıyla onunda tadına bakamadım. Meyve ikramı ile yemeğimizi tamamlamış olduk.

Et yemek için yakın çevreme de söylediğim gibi kesinlikle gitmenizi öneriyorum. Nezih ortamı ve garsonların ilgileri sayesinde misafir ağırlamak için ideal mekan diyebilirim. Yemek seçimi konusunda önerilerimi dikkate almanızı tekrar hatırlatmak isterim. 

İletişim ve rezervasyon için telefon:  03122855555

 

No Comments Yet.

Leave a comment