Bozcaada Plajları

Bozcaada plajları:

 Tatil dediğimizde akla; masmavi denize uzanan kumsallar gelmiyor mu?Hepimiz koskoca bir yılı; sahilde uzanıp, ayağınızın ucunda kum taneleri, ardında şahane bir plaj ve son olarak  en arka planda  masmavi deniz ve gökyüzünü izlediğimiz o resmi hayal ederek geçirmiyor muyuz?O zaman; ben size bu resmi seyahat planlarına çevirirken işinize yarayacak bilgiler vereyim.İşte tüm beklentilerinizin ötesine geçecek olan Bozcaada plajları...

Ayazma plajı:

Bozcaada'nın belkide denize girebilmek için uygun yeri ayazma plajıdır. Neden diye soracak olursanız duş, restaurant, şezlong ve şemsiye gibi imkanları barındırıyor. Temizlik konusunda herhangi bir sorun bulunmuyor. Plajın geliri Bozcaada spor kulübüne gidiyor o nedenle sporcular yaz aylarında plajda görev alıyorlar. Şemsiye ve 2 şezlong için 25 TL ücret talep ediyorlar. Aracınız yok ise çarşıdan kalkan dolmuş ile ayazma plajına gidebilirsiniz. Toplu taşıma ile gidebileceğiniz tek plaj burası. Plajdan kalkan son dolmuş akşam saat 8 diye hatırlıyorum. Aracınız ile gelecekseniz, yol kenarındaki boşluklar dolu ise ücretli otoparka veya biraz daha ilerleyerek boş alanlara ücretsiz park edebilirsiniz. Tesislerde midyesinden mısırına yemeğinden içkisine her şey bulunuyor.

Bozcaada Plajları

Bozcaada Plajları

Bozcaada Plajları

Bozcaada Plajları

4-5 farklı tesis bulunuyor. Ali baba teras restoranda %10 hizmet bedeli kesiliyor Bira 50cc 14 TL Patates tava 10 TL. Thenes restoran da ise Bira 10 TL hemde %10 bir eklenti olmuyor, kalamar tavalarına çok güveniyorlar haberiniz olsun.  Vahit'in yerinde ise 50 cc bira 12 TL  aynı şekilde %10 eklenti yok. Şunu da belirteyim plajda su sporları hizmeti veren yeni bir kulübe var, 10 dakikalık jet ski 100 TL.

Beylik koyu:

Ayazma plajının doğusunda kalan küçük sakin tenha bir plaj. Tenhalığından kaynaklı biraz pis kalmış. Bu plajın önemli bir noktası var. Beylik koyunda karaya oturmuş devasa bir kuru yük gemisi bulunuyor. Bundan 3 yıl önce 2014 yılında hukuki anlaşmazlık nedeniyle ada açıklarında bekletilirken fırtına etkisi ile karaya oturmuş ve burada çürümeye bırakılmış sanıyorum. Plaj için değişik bir simge olmuş bana göre gitmese de olur:). Geminin içinden sarkıtılan halat ile tırmanıp içine girebiliyorsunuz ama dikkat edin çok tehlikeli. Diğer plajlarda hiç ateş yakıldığını görmedim ama burada izlerden gördüğüm kadarı epey bir kamp ateşi yakılmış.

Bozcaada Plajları

Bozcaada Plajları

Bozcaada Plajları

Bozcaada Plajları

Sulubahçe plajı:

Ayazma plajının hemen yanında bulunuyor(Batı tarafı). Büyüklükleri aynı gibi ancak daha bakımsız bir plaj, o nedenle insanların tercihi hemen yan taraftaki ayazma oluyor. Ayazmadan şaşmayın derim.

Akvaryum koyu:

Denizin renginden ve berraklığından dolayı ismine akvaryum koyu denilmiş sanıyorum. İki tane yan yana koy var arasından İtalya gibi bir kara parçası bulunuyor. Akvaryum koyunun güzel bir özeti:). Ulaşımı sadece araç ile olduğu ve merkeze uzak olduğu için tenha bir koy. Gittiğim zaman 4-5 kişilik bir ekip çadır kurmuştu denize sıfır bir şekilde kamp kurmaya izin veriliyor sanıyorum.

Bozcaada Plajları

Bozcaada Plajları Akvaryum Koyu sol taraf

Bozcaada Plajları

Bozcaada Plajları Akvaryum koyu sağ taraf

Tuzburnu koyu ve Çayır koyu ise adanın diğer plajları arasında yer alıyor gidip görmedim ama dediğim gibi Ayazmadan şaşmanıza gerek yok. Sadece gemiyi görmek için Beylik koyuna uğrayabilirsiniz tabi kaldırılmamış olursa.

Bozcaada Gezilecek yerler hakkında bilgi edinmek için tıklayabilirsiniz

Bozcaada gezi rehberi yazımı okumak isterseniz tıklamanız yeterli olacaktır.

No Comments Yet.

Leave a comment