Londra Rehberi

Londra Rehberi

İngiltere'nin başkenti olan Londra seyahati notlarımı Londra Rehberi yazısında sizlerle paylaşmak, ve edindiğim tecrübeleri sizlere aktarmak beni tekrar gitmişcesine mutlu edecektir.Konuları  elimden geldikçe  parçalara bölerek anlatmaya çalıştım.

Ulaşım:

Dilerseniz anlatıma en başından başlayayım ,2016 yılının Ocak ayında 12 günlük olarak seyahatimi gerçekleştirdim , yolculuğum uzun olacağından dolayı rahatça yiyip içebileyim diye Türk hava yollarını tercih ettim. Ankara'dan yolculuğa başladığım için İstanbul aktarmalı olarak uçtum.

 

 

Yolculuk İstanbul-Londra arası tam 4 saat sürüyor ama saat farkında dolayı Londra'ya indiğinizde 2 saat sürmüş oluyor. Londra'da 6 havalimanı bulunuyor (Gatwick Heathrow,Southend,City Airport,Stansted ve Luton).

 

 

Tercih etmiş olduğum Gatwick havalimanı ekonomik uçuşlar için kullanılıyor.Yola çıkmadan önce havayolu şirketine Gatwick havalimanında ineceğiniz bölümü sormanızı öneririm, kuzey ve güney olarak iki bolüm bulunuyor, oğrendikten sonra ona göre şehir merkezine gidiş planınızı oluşturabilirsiniz.

Merkeze 3 farklı yoldan gidebilirsiniz.Tren, Otobüs veya taksi.Otobüs ve tren seçenekleri yukarıdaki görselde bulunmaktadır makinalardan biletinizi alabilirsiniz.Ben taksiyi terci ettim ve 60 pound karşılında elephant and castle bölgesine ulaştım.Dikkat etmeniz gereken husus taksiyi önceden ayırtmanız gerekiyor aksi takdirde çok yüksek rakamlara aynı hizmeti alabilirsiniz.

Yoldayken anlamlı bir mesaj veren tabela ile karşılaştım

 

londra rehberi

dont drink and drive

 

Şehrin içinde ulaşımınızı rahatça gerçekleştirebilmek için Oyster kart alıp haftalık traveler paketini almanızı öneririm. Zone 1-2-3 bölgesini haftalık 43 pound karşılığında sınırsız metro ve otobüsleri kullanarak gezebilirsiniz.İlk başta pahalı olarak düşünebilirsiniz ancak şehrin hakkını vererek gezecekseniz sonrasında iyi ki almışım diyeceksiniz. Zone 4-5 e gitmedim ancak turistik yerler oralarda olmadığı için ihtiyaç duymadım açıkcası.

Şehir içinde ulaşımı sağlarken city mapper uygulamasını tercih etmenizi öneririm. Bulunduğunuz konumdan toplu taşıma kullanarak nasıl hedefe ulaşacağınızı çok güzel açıklıyor sanki kırk yıldır Londra'da yaşıyormuşcasına şehrin hakkını veriyor olacaksınız. Metrolarda girerken ve çıkarken oyster kartınızı okutmanız gerekiyor aksi takdirde ceza yiyebilirsiniz aman dikkat edin. Otobüslerde ise bizim sistemimiz gibi sadece binerken şoförün yanındaki manyetik cihaza kartınızı okutmanız yeterli olacaktır. Her şeyden önemlisi trafikte karşıdan karşıya geçerken önce  sağa bakmanız gerekiyor ülkemize göre trafik ters yönden akıyor.

 

Konaklama:

Londra rehberi olarak, konaklamada size önerebileceğim tek bir işletme var elephant and castle bölgesinde hem ucuz hem merkezi olan Safe Stay isminde bir hostel, ister tek başınıza kalabileceğiniz bir oda isterseniz de hostel modunda başka  insanlarla aynı odada kalabilirsiniz günlük 20£ ücreti bulunmaktadır.Mekan olarak farklı önerilerim malesef bulunmuyor ancak bölge olarak size önerim zone 1 ve sınıra yakın bölgelerden uzaklaşmamanız.

 

londra rehberi

londra rehberi thames nehri

 

 

Londra'da Nereye Gidilir, Gezilecek Yerler ve Aktiviteler için Tıklayın

 

Londra Müze Rehberi için Tıklayın

 

 

 

 

No Comments Yet.

Leave a comment