Kars Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

Kars Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

Türkiye'nin Doğusunda yer alan ve son dönemde Doğu Ekspresi ile popüler olan Kars ilimizi; sizler için Kars Gezilecek Yerler yazısıyla anlatmak istiyorum. Belki yanlış düşünüyorum ancak Kars eskiden Sarıkamış kayak tesisleri ile belli bir yerli turisti kendine çekiyordu. Tren popüler olunca bu rakam epey arttı. Özellikle son 2 yıldır bu şekilde. Ülkemizin tanıtılması adına bu tarz akımlar çok hoşuma gidiyor ve destek olmaya çalışıyorum. Bu doğrultuda ben de modaya uyup tren ile gidip uçak ile dönenlerden oldum. Şimdi size bu gezide edindiğim tecrübeleri ve işinize yarayacak bilgileri aktaracağım.

kars gezilecek yerler ve gezi rehberi

Kars Sokakları

kars gezilecek yerler ve gezi rehberi

Kars Sokakları

Kars Gezilecek Yerler

Kars Gezilecek Yerler

Kars Gezilecek Yerler

Kars Gezilecek Yerler

Kars'a Ne Zaman Gidilir ? :

Kars'ın her mevsime göre güzellikleri başka oluyor. Size önerim; gitmeniz gereken dönem, Ocak ayı ile Mart ayının başı. Ben Mart ayının ortasında gittiğim için karlar erimeye başlamıştı. Çıldır gölündeki aktivitelere katılmak için bu tarih aralığı uygundur. Ek olarak Sarıkamış kayak sezonu ise Mart ayının ortası gibi son buluyor.

Kars'a Nasıl Gidilir ? ve Ulaşım Nasıl Sağlanır ? :

Tabi ki arabanız veya otobüs ile gidebilirsiniz o konuda bilgi vermek yerine diğer cazip seçenekleri aktarmak isterim.

 • Doğu Ekspresi ( Ankara'dan kalkan 25-26 saat süren keyifli bir tren yolculuğu) Detaylar için tıklayabilirsiniz
 • Uçak (Yine Ankara'dan, yaklaşık 140 TL ve 1.5 saat süren bir yolculuk ile)
kars gezilecek yerler ve gezi rehberi

Kars Havalimanı

Kars'a vardıktan sonra şehir içi ulaşım için yürüyerek çoğu yeri gezebilirsiniz.Merkezi çok büyük değil ancak uzak noktalara gitmek için (Çıldır, Ani ve Sarıkamış) belediyenin otobüsleri bulunuyor. Herhangi bir esnafa sorarsanız sizi yerini ve saatini belirtecektir. Tren Garından Otelimize gitmek için taksiye bindiğimizde, taksicilerin bile 250-350 TL karşılığında tur gibi sizi Ani ve Çıldır Gölüne götürüp getirebiliyorlar. Aklınızda olsun  oteller bu işi daha da ucuza yapabiliyor. Benim tercihim ve önerim kesinlikle araç kiralamanızdır. Gittiğiniz yerde istediğiniz kadar kalıp kafanıza göre programınızı çizmeniz için en pratik yol diyebilirim. Araç kiralama firmaları günlük 100-150 TL arasında en alt sınıf benzinli araç sunabiliyorlar. Dizel araç pek bulunmuyor kışın donma riskinden dolayı aklınızda olsun. Araç kiralayacak olursanız dikkat etmeniz gereken iki husus var. Araç kaskosu ve lastiklerin kontrolü sizin için çok önemli lütfen atlamayın.

kars gezilecek yerler ve gezi rehberi

Bizim Küheylan 150TL 1.5 Günlük Düz Vites Benzinli

Kars Otelleri ve Konaklama :

Şehir merkezinde epey sayıda otel bulunuyor. Fiyat konusunda minimum günlük oda fiyatı 150 TL olarak düşünebilirsiniz. Bizim tercihimiz 160 TL oda fiyatı olan Hotel Kent Ani oldu. Otelin kahvaltısı dekorasyonu ve odaları kaliteliydi ancak nevresim temizliği konusunda çok sıkıntı çektik 3 kere değişim yapılması gerekti. 3 kere tekrarlanması bizi iyice delirtti diyebilirim. Burada kalacak iseniz özellikle Nevresim temizliği sorununuz düzeltil dimi diye çekinmeden sormalısınız. Ek olarak tarihi dokusuyla ön planda olan Kar's otele de bakmanızı öneririm (oda fiyatı 300 TL seviyesinde).

Kars Yeme İçme :

Her yörenin kendine ait olan yemekleri Kars içinde geçerli. sizi yormadan kısaca tatmanızı istediklerimin listesini yapalım. Ardından gitmenizi önereceğim mekanlardan bahsedeceğim.

 • Kaz eti
 • Kars peynirleri
 • Isırgan otu çorbası
 • Hangel( kıymasız mantı)
 • Piti ( kuzu budu ve nohuttan yaplan sulu yemek)
 • Helva ( önermiyorum )

Peynir almak için neredeyse bütün Karsı gezdik diyebilirim ve yaptıklarımız tadım sonrasında en sonunda en başarılı yeri bulduk. Boş yere vaktinizi harcamadan Büyük Zagotlar isimli yere gidip alışverişinizi yapabilirsiniz. Hatta internetten bile sipariş verebiliyorsunuz.

Kars Peyniri

Kars Peyniri

Kars Peyniri

Kars Peyniri

Kars Peyniri

Kars Peyniri

Kars Peyniri

Büyük Zavotlar

Kars Peyniri

Kars Peyniri Tadımı (Büyük Zavotlar)

Kaz eti yemek için ise Kars'ın en meşhur lokantası olan Kars Kaz Evi sizin için doğru olacaktır.Mekanın Sahibi Nuran Özyılmaz isimli işinin başında duran, başarı hikayesi olan bir bayan . Restoran içindeki dergiler ve fotoğraflardan mekanının ünü tüm Türkiye'ye yayılmış olduğunu görebilirsiniz. Biz yetişemedik ama restoranda belirli günlerde Kafkas dans ekibinin şovu oluyor. Talep fazla olduğu için rezervasyon yaptırmayı unutmayınız.

 • Kaz budu 70 TL
 • But ve göğüs karışık tabak 35 TL 
 • Piti 25 TL 
 • Çorba 8 TL
Kars Kaz Evi

Kars Kaz Evi

Kars Gezilecek Yerler

Isırgan Otlu Çorba ve Hoşaf

Kars Gezilecek Yerler

Kaz Eti ve Piti

Kars Gezilecek Yerler

Hangel ( Kıymasız Mantı)

Diğer gidilebilecek mekanlar ise

 • Kars Ayaz Restoran
 • Osmanlı Cafe( nargile içebilirsiniz)
 • MilkBar

MilkBar , Kars içinde beni en çok hayrete düşüren mekan diyebilirim. İç dekorasyonu ve konsepti çok başarılı olmuş. Şehirdeki Rus mimarisinin yanı sıra bu tarz modern bir mekan hiç sırıtmamış. Hem Çok uygun hemde çok çeşitli bir menüsü bulunuyor. Burada çeşitli sıcak veya soğuk süt karışımlarını içebilirsiniz. Normal cafelerde bulacağınız yemekler burada da mevcut. Tercihim Kaz eti yedikten ve şehirde yürüyüş yaptıktan sonra buraya gelmeniz ve uykuya dalmadan önce keyifli bir şekilde sütünüzü içmenizdir.

Milkbar

Milkbar

Milkbar

Milkbar

Milkbar

Milkbar

Kars Gezilecek Yerler :

Yakında Kars Gezilecek yerler yazısı ile gezip görmeniz gereken yerler hakkında detayları aktaracağım.

 

Doğu Ekspresi Hakkında bilgi almak için tıklayabilirsiniz

 

No Comments Yet.

Leave a comment