Lizbon Gezi Rehberi

Lizbon Gezi Rehberi

Portekiz’in başkenti olan Lizbon gezi rehberi yazısında gezilecek yerleri sizler ile paylaşacağım. Lizbon yabancıcası Lisbon'a gitmiş olan herkesin düşündüğü üzere burası akla ilk İstanbul'u getiriyor. Tepeleri, tramvayları, köprüleri ve yapıları kendinizi buraya aitmiş gibi hissettiriyor. Paralel evrende farklı bir İstanbul modeli adeta...?. Lizbon'da Tejo nehri üzerinde 2 adet köprü bulunuyor 25 Nisan ve Ponte Vasco Da Gama köprüsüdür. Merkez nüfusu ülkemizdeki küçük şehirler seviyesinde olduğu için Lizbon'u gezmek için çok fazla vakit ayırmanıza gerek yok. Bir kaç günlük kısa turlar sizin için yeterli olacaktır. Yolculuk başlangıcında kıyafet seçimi olarak orta iklimli bir yere gidiyormuş gibi düşünebilirsiniz. Hava gideceğiniz mevsime de göre değişiyor tabi ama benzerlik olarak Ülkemizden İstanbulu'i örnek verebilirim yine de okyanus etkisinden dolayı daha rüzgarlı bir şehir olduğunu hatırlatmak isterim.Ben ilkbahar mevsiminde gitmiştim ara ara yapmur ve fırtına oluyordu.

Portekiz, Avrupa Birliği üyesi olduğu için kullanılan para birimi Euro, Shengen vizesi ile ziyaret edebiliyorsunuz.

Lizbon Gezi Rehberi

Lizbon Gezi Rehberi

Ulaşım:

Ulaşım için Ankara'dan gidecek iseniz aktarmasız olarak gitme şansınız bulunmuyor.Türk hava yolları dışında İstanbul'dan uçuş yapan başka firma yok ancak yurt dışı firmaları aktarmalarını takip ederseniz denk getirebilirsiniz. Yolculuk aktarmayı saymaz isek 5 saate yakın sürüyor, bu nedenle yemek ve içecek ikramı bulunan THY bi nebze zamanın hızlı geçmesine yardımcı oluyor. Lizbon'da yer alan tek havalimanına indiğiniz zaman şehir merkezine ulaşmak için metro, taksi ve otobüsleri kullanabilirsiniz. Lizbon havalimanının merkeze uzaklığı 6km civarında olduğu için taksi ücretleri fazla tutmuyor 15-20 dakika içinde merkeze inebilirsiniz. Merkeze toplu taşıma ile inmek isterseniz en hızlı yöntemi paylaşayım sizinle. Havalimanında çıktığınız anda karşınızda  Aerobus yazılı otobüsler/durağı göreceksiniz. Bir nevi havataş diyebiliriz bu ring ile şehir merkezine aktarmasız ulaşabilirsiniz. 20 dakikada bir kalkıyor. Çalışma saatleri sabah 8 ile akşam 11 arasında oluyor ve ücreti 3,15 Euro. Thy ile uçtuğunuz zaman bu dilim içerisinde inmiş oluyorsunuz zaten. Şehir içi ulaşımlarda metro, tramvayları ve otobüsleri kullanabilirsiniz şehrin ruhunu hissetmek adına taksiye binmenize pek gerek yok açıkcası.

Lizbon Gezi Rehberi

Lizbon Gezi Rehberi

Şehir içi ulaşımlarda kullanılan Lizbon kart var, kart sayesinde sınırsız olarak toplu taşıma araçlarını kullanabiliyorsunuz. Kartın Online alabilmek için tıklayabilirsiniz.

 

Lizbon Gezi Rehberi

Lizbon Gezi Rehberi

Lizbon Gezi Rehberi

Lizbon Gezi Rehberi

Lizbon kartın 3 seçeneği bulunuyor; 1-2-3 günlük olarak. 3 günlük kartın bedeli 39 Euro. Kart almadan gezeyim diye düşünüyorsanız hemen hemen aynı harcamayı yapıp çok az gezmiş olursunuz. Havalimanı çıkışında bu kartı temin edebilirsiniz. Kart sadece toplu taşımada kolaylık sağlamıyor bununla birlikte 23 farklı müze ve tarihi yerde ücretsiz giriş hakkı elde ediyor çeşitli restauranlarda ve diğer müzelerde ise indirim kazanıyorsunuz. Ama ücretsiz gireceğiniz yerler arasında popüler mekanlar bulunmuyor onuda belirtmek isterim. 3 günlük bir tatilin  Lizbon için yeterli olduğu fikrim kart süresi ile de desteklenmiş oluyor?. Bunlar ile birlikte isterseniz şehri gezen ring otobüsler oluyor rotasında 40 farklı turistik durak bulunuyor. Duraklarda inip bölgeyi gezip tekrar farklı bir otobüse binebilir gezinize devam edebilirsiniz her durağa 30 dakikada bir yeni otobüs geliyor ve günlük ücreti 19 Euro oluyor.

Konaklama:

Ben Lizbon seyahatim boyunca Equity point hostelinde kaldım. Hostel temalı olduğu için fiyatı son derece ekonomik olmuştu (kişi başı 15 Euro gibi).

equity point lisboa

Equity Point Lizbon

equity point lisboa

equity point lisboa

Hostelde verilen kahvaltıyı pek beğenmemiştim ağırlıklı olarak mısır gevreği türevleri olduğu için fiyata dahil olmasına rağmen dışarıda farklı alternatifler bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra mutfaklarını kullanabiliyorsunuz. Dışarıdan kendi yemeğinizi alıp burada hazırlayabilirsiniz.

 

equity point lisboa

Hostel Ortak Alanı

equity point lisboa

Hostel girişi

 Ama siz eşiniz veya sevgiliniz ile gidecek iseniz. Konaklamak için metro duraklarının yanında yer alan otelleri seçebilirsiniz. Bölge seçimi konusunda baixa ve rossio bölgelerini seçmenizi tavsiye ederim. Bu sayede gezilmesi gereken yerlere yürüyerek gidebilirsiniz.

Hostelden Rossio meydanına giden iniş yolumuz

Çarşıda gördüğüm bir uyarı --  Hırsızlara dikkat!!

 

Belem Kulesi

Belem kulesinin ve daha fazlasının dahil olduğu Lizbon'da gezilecek yerler yazısı ve daha çok fotoğraf yakında sizlerle...

No Comments Yet.

Leave a comment