Kiev Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

Kiev Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

1991’de Ukrayna’nın bağımsız olduğu andan itibaren başkentlik vazifesini yürüten şehir Kiev. Tarihi, Havası, Halk Yapısı ve Yolculuğun Başlangıcı adını bin yıl önce ki efsanelerden alan eşsiz güzellikte ki Kiev!.Kiev gezi rehberi yazımda merak ederek gittiğim Kiev’i sizlere anlatmaya çalışacağım. Yakın dönemde pek çok olayın yaşandığı şehir aşıkların başkenti gibi görülüyor. Aslında ülkemize pekte uzak sayılmaz. Karadeniz’in karşı kıyısı. Kırım’ın hemen arkasında. Ruslardan çok daha sıcak kanlı insanları olduğunu hep duymuştum. Son dönemlerde Rusya ile olan savaşından sonra Türkler’e ayrı bir sevgi duymaları beni oraya çekti diyebilirim.

 

Kiev gezilecek yerler ve gezi rehberi

Kiev Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

 

Bu yüzden İtalya dönüşünde ülkemize gelmeden önce Ukrayna aktarmalı bir uçuş seçerek rotamı Kiev’e çevirmeye karar verdim. Bu kararda Türk lirası ile arasındaki kur farkınında etkisi olmadı diyemem.Türkiye çıkışlı olarak Pegasus firmasının direkt uçuşları bulunmakta. Kiev’e uçak seferi düzenleyen tüm uçak firmalarını internetten tek tek araştırabilirsiniz.Yolculuk esnasında aklımda Kiev’de yapacaklarım var. Yaz aylarında gittiğim için çok üşümeyeceğim. Ama bahsetmekte fayda var ki eğer kasım ve mart ayları arasında giderseniz şehir tamamen bembeyaz. Hatta Dnipro Nehri sene içerisinde  birkaç ay donmuş şekilde kalıyor.

 

Kiev Meydan

Kiev Meydan

 

Kiev de Yazları ise genellikle 30 derece üzerinde. Bu ise iyi haber. Yolculuğumun kalan kısmında birkaç Ukraynalı insanla tanışıyorum. Türk olduğumu duyduklarında güzel tepkiler almak beni mutlu ediyor. Hepsi saygılı ve sevgili insanlar. Fakat Ukraynalıların resmi dili Ukraynaca olmasına rağmen insanların çoğu Rusça konuşuyor ve öğrendiğime göre gençlerin çoğunluğu İngilizce konuşuyormuş. Bu aslında benim için iyi bir haber. Yeni tanıştığım insanlarla sohbet ederek Kiev havalimanına tekerlek koyuyoruz ve Kiev gezi rehberi yazımızın kaynaklarını toparlıyoruz.

Bana söylenenlere göre Kiev’de büyük suçlar yokmuş hatta güvenli şehirler arasındaymış. Ama yine de dolandırıcılar ve kapkaçcılara karşı beni uyaran yolculuk arkadaşıma
buradan teşekkürler.

 

Kiev Gezilecek Yerler

Kiev'de geçirdiğim zaman çok az olması nedeniyle kısıtlı bir tanıtım yazısı oldu.

Aziz Sofya Katedrali

 

Gezi turuma çok merak ettiğim eşsiz eser Aziz Sofya Katedrali ile başlıyorum. Bu yapı gerçekten büyüleyici. 1011 yılında yapıldığı UNESCO tarafından kabul edilmiş ve dünya mirası listesine alınmış. Yapı 2011’de resmen 1000. Yaşını kutlamış. Katedralin duvarlarına İncilden sözler kazınmış. 17. ve 18. Yüzyıllarda ise katedralin etrafına barok tarzı mimariler eklenmiş. Katedral büyük Moğol istilası sırasında 1240’da büyük zarar görmüş fakat tamir edilerek Rum Katolik Klisesi olarak faaliyetlerine devam etmiş.Bu eşsiz yapının içinde tarihte yolculuk yapmaktan zorlukla kopuyor ve yoluma devam ediyorum.

 

Aziz Sofya Katedrali

Aziz Sofya Katedrali

 

Aziz Sofya Katedrali

Aziz Sofya Katedrali

 

Aziz Sofya Katedrali

Aziz Sofya Katedrali

Mariyinsky Sarayı

 

Mariyinsky Sarayı Ukrayna’nın cumhurbaşkanının pek çok devlet yetkilisini misafir ettiği özel bir saray.Saray 1744 tarihinde Rus İmparatoriçesi tarafından verilen özel bir emirle yaptırılmış. Saraya girmek pek mümkün değil fakat girilebilen bölümlerinde gezmek bile güzel bir duyguydu. Harcanan grivnaları görünce düşünmeden edemiyorum; Ukraynanılar çok misafirperver.

 

Mariyinsky Sarayı

Mariyinsky Sarayı

 

Mariyinsky Sarayı

Mariyinsky Sarayı

 

Mariyinsky Sarayı

Mariyinsky Sarayı

Özgürlük Meydanı

Yoluma Özgürlük Meydanı ile devam ediyorum. Pek çok şehirde özgürlük meydanları olup bunlar artık klasik hale gelsede Kiev bunlardan müstesna. Şehirde ki her sokak bir caddeye her cadde de toplanıp bu meydana bağlanıyor. Meydan 1200’lü yıllardan beri kullanılmasına karşın Batu Han tarafından Moğol istilası sırasında büyük tahribe uğramış. Rus Sanayi Devrimi sırasında en önemli üçüncü şehir olan Kiev bütün ithalaat ve ihracaatını bu meydan üzerinden yapıyormuş. Öğrendiğim yeni bilgilerin şaşkınlığı ve
Moğolların ayak bastığı topraklarda düşünceli şekilde yürüyerek otelime doğru gidiyorum.

 

Özgürlük Meydanı

Özgürlük Meydanı

 

Özgürlük Meydanı Kiev

Özgürlük Meydanı Kiev

KİEV’de Konaklama Rehberi

Otel demişken, Kiev’de oteller oldukça uygun fiyatlı. Şehirde pek çok otel bulunmakta. Sizlere otellerden bahsetmem gerekirse; OK Apartmens, Near Meydanında bulunuyor. Olive Hostel, Rent Kiev Apartment’de bu meydanda. Aslında Kiev’de konaklama çok ucuz olduğu için çok fazla uygun otel bulunmakta. Bu da turistler için güzel bir durum. 1 günlük geldiğim  için otel konusunda çok sorun yaşamadım diyebilirim.

Ne Zaman Gelmeli

Eğer Kiev’e gidecekseniz ve kışı sevmiyorsanız yaz aylarında gelmeyi tercih edin. Ama ben kar soğuk ve yağmur seviyorum diyorsanız Kiev sizleri kasım ve mart ayları arasında ağırlamaktan mutluluk duyacaktır. Sözlerimi noktalarken Kiev’in Özgürlük Meydan’ın da ki kalabalık insanları otel odamdan izliyorum. Yarın sabah ki dönüş için sanırım uyumalıyım. Umarım Kiev gezi rehberi yazım sizler için faydalı olabilmiştir.

No Comments Yet.

Leave a comment