Bozcaada Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

Bozcaada Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

Bozcaada gezilecek yerler yazısında sizler için bir kaç tavsiye listesi hazırladım. Bu yazı sonrasında tavsiye edeceğim mekanlar ile Bozcaada yazılarımızı tamamlamış olacağız.

Batı Burnu ve Rüzgar Santrali Tepesi

Belkide Bozcaada nın en romantik iki yeri diyebilirim. Adaya gelip de buraya uğramadan tatilinizi tamamlamayın. Merkezden buraya dolmuş seferleri bile oluyor(rüzgar gülü santrali için geçerli). Marketten çerezinizi, peynirinizi alıp, buraya özgü şarabınız eşliğinde güneşin batışını izleyebilirsiniz. Dik kayalıkların üstünden deniz seviyesine 50-100 mt yükseklikte keyiflenebilirsiniz. İkinci gidişimde akşam yemeği rezervasyonlarından kaynaklı bu deneyimi yaşayamadım ama ilk gittiğimin tadı halen damağımda diyebilirim.

bozcaada gezilecek yerler

Güneş Batımı(bir önceki ziyaretimde çekmiştim sene 2014)

Göztepe

Bozcaadayı tepeden gözlemleyebileceğiniz başka bir romantik nokta daha, ben gitmediğim için sizinle paylaşımda bulunamıyorum ancak tavsiye edildiğini belirteyim.Eğer giderseniz paylaşımlarınızı aktarmaktan memnun olurum.

Bozcaada Kalesi

Daha önceki ziyaretimde gelmiş olduğum Bozcaada kalesine giriş için heykelin olduğu meydandan gitmeniz gerekiyor. Kale hakkında 'en iyi korunmuş kale' diye bahsedenler haklı görünüyor ama nedense tarihi bir yapıdan ziyade manzara noktası olarak kullanılıyor. 5 TL bir giriş ücreti bulunuyor ve müze kart bu tarihi noktada geçerli değil. Dedim ya tarihi noktadan ziyade manzara noktası diye:). Belkide içeride bilgilendirme eksikliğinden olsa gerek o havaya girememiştim, o nedenle de bu ziyaretimde tekrar gitme isteği duymadım.

bozcaada gezilecek yerler

Bozcaada kalesi

 

Şarap Üreticileri

Bozcaada şarapları ile meşhur bir ada olduğu için büyük şehirlerde marketlerde yer alan bazı markalar burada üretiliyor. Corvus , Çamlıbağ, Talay ve Güler ada bu listede tanınmış olanlar. Tadım yapmak istiyorsanız yasa gereği yasaklanmış ama, Çamlıbağın merkezde yer alan yeni açılan cafesinde 15 TL ücret karşılığında anlatımıyla birlikte tadım gerçekleştirebiliyorsunuz. Tadım yaparken yanında ufalanmış kızartılmış ekmek ikram ediyorlar şarap geçişlerinde tadı alabilmeniz için sanıyorum. Bu firmalar içerisinde Corvus çok meşhur olduğu için fiyatları bir tık daha yukarıda.

bozcaada gezilecek yerler

bozcaada gezilecek yerler, Çamlıbağ Şarap Tadımı

bozcaada gezilecek yerler

bozcaada gezilecek yerler
Çamlıbağ şarap tadımı

 

bozcaada gezilecek yerler

Gülerada Şarap üreticisi

bozcaada gezilecek yerler

Gülerada üzüm bağları

bozcaada gezilecek yerler

Gülerada Şarap Fiyatları

Gülerada Şarapları

Gülerada Şarapları

 

Turasan Şarapları

Turasan Şarapları

Turasan Şarapları

Turasan Şarapları Fiyatları

Bozcaada Su altı Milli Parkı

Ben de gitmeden önce merak ederek burayı araştırdım ancak buranın tadını sadece şnorkel yardımıyla yüzerek veya izinli dalış yaparak çıkartabiliyorsunuz. Eğer benim gibi turist olarak giderseniz mavi derin sulardan başka bir şey göremiyorsunuz:).

Rum Mahallesi

Adanın kalbi yani merkezindeki dar sokaklara ve şirin evlere Rum mahallesi deniyor. sokaklarda hep masalar atılmış özellikle bazı noktalar balık restoranlarından geçilmiyor:). Sokak aralarında keşfettiğim keyifli bir dükkanı sizinle paylaşmak istiyorum. Mekanın şarap temalı takılarını ve aksesuarlarını,  ister eviniz için ve isterseniz de hediye olarak alabiliyorsunuz. Ek olarak Rum mahallesi içerisinde yer alan Meryem ana klisesini de görmeyi unutmayın. Tanımanız için yüksek bir çan kulesi olarak tasvir edebilirim.

Meryem Ana Klisesi

Meryem Ana Klisesi

Şarap Butiği

Şarap Butiği ( Bozcaada gezilecek yerler )

Bozcaada Tepeden Görünüşü

Bozcaada Tepeden Görünüşü

Rum Mahallesi

Rum Mahallesi

Şarap Butiği

Şarap Butiği

Açık Hava Kitap Çarşısı

Adanın meydanında yer alan heykelin hemen yanında olan çarşı, kitap severler için farklı bir deneyim olabilir. Bozcaada'nın D&R ı diyebiliriz.

Bozcaada Kitap Çarşısı

Bozcaada Kitap Çarşısı

 

Bozcaada Plajları hakkında bilgi edinmek için tıklayabilirsiniz

Bozcaada Genel bilgileri için tıklayabilirsiniz

No Comments Yet.

Leave a comment