Bozcaada Rehberi

Bozcaada Rehberi

Çanakkale, Gökçeada ve şehitlikleri gezdikten sonra sıra geldi Bozcaada rehberi yazımızın yayınlanmasına. Şehitlik ile ilgili bilgilendirmeleri daha sonraki yazımda paylaşacağım. Burasını o kadar çok beğendim ki Bozcaada'ya 2.kez geliyorum. İlk gidişimde çok memnun kalmıştım dolayısı ile tekrar görmek için 2 gece 3 günlük bir plan yaptım. Adayı gezmek ve farklı yerleri görmek istiyorsanız bu kadarlık bir süre yeterli oluyor. Açık konuşmak gerekirse ada çok büyük olmadığı için koştur koştur bir gezi rotası çizmenize gerek yok. Dilerseniz önce Bozcaada'ya ulaşım konusunda biraz bilgi vereyim. Benim gibi aracınız ile gitmek istiyorsanız, geyikli iskelesinden kalkan vapur ile adaya geçebiliyorsunuz. Bu arada belirtmeden geçmek istemedim, Geyikli, Ata Demirer'in filmi olan Eyvah Eyvah 2 nin çekildiği yerdir. Aceleniz yok ise Geyikli merkezin içini de şöyle bir görün derim. Çoğu yerin adının Eyvah Eyvah olduğunu göreceksiniz:). Eğer adaya yaya şekilde gidecekseniz ise ek olarak günde 1 kere sefer yapan Çanakkale merkez limanından yararlanabilirsiniz.

Bozcaada Vapur

Bozcaada Vapur

Detaylar ile ilgili aynı şekilde Gestaş'ın sitesini kullanabilirsiniz. Geyikliden araç ile geçiş yaptığınızda 70 TL ücreti bulunuyor ancak bu ücret gidiş geliş fiyatı. Size verilen fişin arkasındaki numarayı arayarak dönüş saatiniz için rezervasyon yaptırmanız gerekiyor, bunu unutmayın ve fişinizi atmayın.

Bozcaada Rehberi

Bozcaada Rum Mahallesi

Bozcaada Rehberi

Bozcaada Meydan

 

Gökçeada'dan geldiğim için hep bir kıyaslama yapmak zorundaymışım gibi hissediyordum. Gözüme takılan bir kaç noktayı sizinle paylaşayım. Gökçeada'nın doğası daha güzel daha yeşil, ada içinde ormanlar bulunuyor. Bozcaada da ise sadece üzüm bağlarının olduğu noktalar yeşil onun dışında kurak bir iklimi bulunuyor.  Bozcaada da Araç kullanmanıza pek gerek yok, önemli noktalara toplu taşıma ile ulaşabiliyorsunuz, zaten pek fazla bir yol kat etmenize gerek yok.

Bozcaada Rehberi

Bozcaada Rehberi

Fiyatları Gökçeada'ya göre biraz daha pahalı ve daha turistik bir ada. Konaklama konusunda sayısız alternatifiniz var denebilir çünkü merkezdeki Rum mahallesindeki evlerin neredeyse hepsi otel olarak kullanılıyor. Otellerin giriş katları ise restoran olarak hizmet veriyor. Akşam üstü gibi yürüyüş yapmaya başlarsanız sokağa atılmış masa sayısı karşısında şaşırabilirsiniz.

Bozcaada Rehberi

Bozcaada Rehberi

Bozcaada Rehberi

Bozcaada Rehberi

Bozcaada Rehberi

Bozcaada Sokakları

Bozcaada Rehberi

Bozcaada Sokakları

Adaya ayak bastıktan sonra aşağıdaki belirteceğim şekilde ada hakkında önemli noktaları öğrenebilirsiniz. Çok detaylar verip ansiklopedi gibi uzun uzun yazılar yazmayacağım küçük ipuçları ile bilgi sahibi olmanızı istiyorum. Şuanda yazılarım taslak halinde olup önümüzdeki günler içerisinde güncellemeleri yapıp, siteye eklemiş olacağım hedefim her hafta yeni bir yazı ekleyerek, Bozcaadayı 4 farklı yazı ile sizlere anlatmaya çalışmak.

Bozcaada plajları hakkında bilgi almak için tıklamanız yeterli olacaktır

Bozcaada Gezilecek yerler hakkında bilgi edinmek için tıklayabilirsiniz

No Comments Yet.

Leave a comment