Lviv Gezilecek Yerler

Lviv Gezilecek yerler:

Yazımda sizler ile paylaşmak istediğim gitmeniz gereken noktaları Lviv gezilecek yerler listesi olarak aktaracağım.

Rynok Meydanı:

Şehrin meydanı olarak geçiyor etrafında küçük küçük cafeler ve mağazalar bulunuyor. Sokak sanatçılarıyla birlikte adeta canlanan bir meydan.Elinize kameranızı alıp bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Svobody Caddesi:

Bana göre burası gezilecek turistik yerler ile evler arasında kalan sınır çizgisidir.Ağaçların altındaki banklar insanların buluşma noktası olmuştur.7-8 Yaşlı amca banka oturmuş domino oynuyorlardı , genel bir sohbet ve dinlenme yeri olarak tanımalayabiliriz burasını

svobody caddesi

svobody caddesi

 

El yapımı çikolata fabrikası:

Çikolataya karşı öyle bir bağımlılığım yoktur ancak bu 4 katlı yeri gezince insanın hayranlığı artıyor.Rynok meydanına yakın olan mekanın girişinde  çikolataları yaptıkları mutfagı görebiliyorsunuz şeffaf davranıp duvar koymamışlar.

lviv gezilecek yerler

topuklu ayakkabı

Üst katlarda ise birbirinden farklı tadı ve görüntüsü olan çikolatalar bulunmaktadır, size tavsiyem sevdiklerinize hediye almak için muhteşem bir adres.Teras katında ise güzel bir cafesi bulunuyor birbirinden lezzetli tatlılar ve içecekler sizi bekliyor.

lviv gezilecek yerler

mutfak

 

Lychakiv Mezarlığı:

Lviv gezilecek yerler listesindeki farklı bir nokta diyebileceğim Lychakiv mezarlığı Turist olarak gidilen bir şehirde insan niye mezarlığa gider diye düşünmeyin resmen tarihi eserlerin sergilendiği bir açık hava müzesi gibi bir yer svobody caddesinden doğuya doğru 20 dakika yürüseniz geze geze ulaşmış oluyorsunuz.

Lychakiv mezarlığı

Lychakiv Mezarlığı

Giriş ücreti 30 grivna diye hatırlıyorum  öğrenciye'de 15 grivna , ben Türk ehliyetimi gösterip bu benim okul kimliğim dedim ve adam benden 15 grivna almıştı:).Saatlerce dolaşabileceğiniz mezarlık kesinlikle sizi çok farklı hissettiriyor.

High Castle Tepesi:

Lviv şehrini tepeden görebileceğiniz muazzam bir yer en tepe noktasına ulaşmanız için 30 dakika kadar tırmanmanız gerekiyor.Ulaştığınız zaman Ukrayna bayrağı dikili bir noktadan etrafı seyredebilirsiniz. Size önerim yanınızda şarap ve atıştırmalık bir şeyler alın keza tepeye doğru yürürken bir çok kişinin aynısını yaptığını göreceksiniz.

high castle

high castle

Gittiğim zaman karikaturist bir adam vardı 50 grivna karşılığında sizin resminizi kara kalem çiziyordu gayet uygun gelmişti bana ama yapılmasını bekleyemedim.

Olga ve Elizabeth Klisesi:

Doğru söylemek gerekirse buraya bende gitmedim bu tarz kiliseler bana hep aynı geldiği ve kaldığım eve uzak olduğu için gitmeye üşenmiştim ancak tarihi kliseleri sevenler için tavsiye ediyorum.

IMG_8374

Olga ve Elizabeth klisesi

Opera Binası:

Neredeyse her akşam bir gösterinin yer aldığı lviv merkezde  svobody caddesi üzerinde yer alan tiyatro ve opera binası. Yerel halkın tıklım tıklım doldurduğu organizasyonlara katıldığınız zaman aslında kalabalığı yaratan kesimin sahnedekilerin akrabaları ve tanıdıkları olduğunu göreceksiniz. Gösteri bitiminde bir sohbet trafiği gerçekleşiyor herkes tanıdığına ulaşmak için kulislere yönleniyor. Opera, bale , tiyatro ve çeşitli gösterilerden hangisine denk gelirseniz gelin dillerini anlamasanız bile bu farklı havayı yaşayın.Bilet fiyatları 50-1400 grivna arasında değişmektedir, konserler daha pahalı olmaktadır.Detay için http://opera.lviv.ua/en

Lviv gezilecek yerler

Lviv gezilecek yerler Opera Binası

Pravda Bira Müzesi:

Rynok meydanının köşesinde yer alan 3 katlı işletme eskiden sadece üretim yeri olan bir yerken şuan turistik bir tesise dönüşmüştür. Giriş katında bira kültürü hakkında hediyelik eşyalar ve üretimin yapıldığı alan, diğer katlarda ise restoran konsepti bulunuyor. Buranın şöyle bir güzelliği var 3 katlı olan yapının orta alanı en üst kata kadar boş bırakılmış apartman boşluğu gibi düşünebilirsiniz ve bu boşluğun 2. katında sahne bulunuyor kenarlardada masalar yer alıyor. Akşamları burada çok keyifli gruplar çıkıyor hem yemeğinizi yiyip hemde birbirinden farklı biraları tadabilirsiniz.

Lviv gezilecek yerler

Lviv gezilecek yerler

 Lviv Gezilecek Yemek Yerleri için Tıklayın

Lviv Rehberi için Tıklayın

Lviv Gece Hayatı için Tıklayın

No Comments Yet.

Leave a comment